SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

biglów

dopuszczalne w grach (i)

bigiel

potocznie: werwa, zapał; dziś tylko w potocznym wyrażeniu: z biglem - z werwą, z zapałem


KOMENTARZE

~gosc # 2005-04-28

kurna nie ma takiego słowa:( jest z biglem:)

~gosc # 2005-04-28

jest SWO PWN ale TYLKO w wyrażeniu "z biglem"
dopuszczanie lub nie słów występujących w słownikach z dopiskiem TYLKO w zwrocie jest w Zasadach opracowane niezwykle mętnie
W ZDS wyjsciową zasadą, było, że nawet jesli napisane jest TYLKO w zwrocie a poszczególne składowe zwrotu występują osobno to mogą być - dotyczy to zwrotów pisanych z kreską łączacą (ganc-egal) stworzono nawet słowa ganc i egal z odmianą
co do zwrotów bez kreski łączącej "nie ma jasnosci w temacie" i biorą się takie "potworki" typu odmiana bigla...

koalar # 2005-04-28

Ty, jak masz pisać takim bełkotem, to lepiej sobie odpuść :).

~gosc # 2005-04-28

dobra - to nie bełkotem - jaka jest wykładnia dopuszczania do SA słów wchodzących w skład zwrotów opatrzonych informacją "tylko w zwrocie" (pisanych osobno i z łącznikiem)?
tylko poproszę dokładnie - w Zasadach nie ma na ten temat nic!

koalar # 2005-04-28

Wszystko jest pięknie na ten temat napisane:
"Ogólnie zasada jest taka, że dopuszczalne są słowa znajdujące się w jakimkolwiek słowniku ortograficznym, języka polskiego, poprawnej polszczyzny bądź wyrazów obcych i ich wszystkie poprawne formy gramatyczne z wyjątkiem nazw własnych (słowa rozpoczynające się wielką literą), skrótów i słów z łącznikiem lub cudzysłowem."
Jeśli słowo występuje sobie pięknie w mianowniku jako hasło w jakimś słowniku, to jest w SA podana pełna odmiana tego słowa.

~gosc # 2005-04-28

jak na razie znalazłem słowo "bigiel" jedynie w SWO i poza zdaniem: "tylko w wyrażeniu pot. z biglem <z werwą, z zapałem> (niem. Bugel) (z u umlaut)
nic przy nim nie ma napisanego, ŻADNYCH informacji czy jest to n, ż, m, ndm, lp itd. ŻADNYCH informacji o rodzaju, odmianie itp - skąd wiesz że to akutat mianownik? Chyba, że jest jeszcze w innym słowniku z podanymi zasadami odmiany.
to co zacytowałes nie wyjasnia sprawy.

~gosc # 2005-04-28

jeżeli nie ma podanego rodzaju to na jakiej podstawie przyjęto w SA pełną odmianę?

~gosc # 2005-04-28

w przypadku dyskutowanego już przedtem zwrotu łapu-capu, też nadal nie ma informacji w jakim to słowniku występują te słówka osobno - ale przy nich przynajmniej nie zamieszczono odmiany
według wykładni koalara "łapu" to mianownik?

~gosc # 2005-04-28

stosując twój tok myslenia - dopuszczacie do gry słowo "grdybląć" ponieważ w słowniku na przykład poprawnej polszczyzny znajdzie się taki zapis:
"grdybląć - słowo to nie istnieje w języku polskim"
no ale w słowniku o nim napisali!!!! czyli - istnieje...:)

~gosc # 2005-04-28

błąd - grdybląć to nie mianownik
musiało by być "grdybl" zapewne to mianownik

koalar # 2005-04-28

Jak chcesz pogadać na swoim poziomie, to zapraszam na forum, gdzie grzybek pisze posty - pobawicie sie razem, a to nawet będzie z korzyścią dla niego, bo rozmowa samemu ze sobą źle wpływa na już i tak nadwyrężoną psychikę :).

~gosc # 2005-04-28

koalar to chyba nie jest merytoryczna odpowiedź?

~gosc # 2005-04-28

chyba trzeba poczekać aż się meg lub greenpoint pojawią - harcownik koalar przekroczył swój próg kompetencji

~gosc # 2005-04-28

opreatorów brak bo ustawili się w kolejce do zapisów na OSPS II - remake w trójwymiarze i fulkolorze. Zapisy trzeba robić bo tylko 500 sztuk i byle kto nie dostanie...