SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

nieniezgorzej

dopuszczalne w grach (i)

niezgorszy

potocznie: całkiem dobry


KOMENTARZE

~gosc # 2005-08-22

brak

~gosc # 2005-08-24

za sjp.pwn.pl: "niezgorzej pot. przysłów. od niezgorszy",
a "niezgorszy" jest przymiotnikiem;
przysłówek niezaprzeczony, bo nie ma "zgorzej" w znaczeniu przysłówkowym, zatem zgodnie ZDS przeczenie "nieniezgorzej" powinno się znaleźć w SA, jak i pozostałe 8 przeczeń, które scaevus pominął, a które zostały podane przedwczoraj

nienie_ # 2005-08-26

Za sjp.pwn.pl: "niezgorzej pot. przysłów. od niezgorszy",
a "niezgorszy" jest przymiotnikiem;
przysłówek niezaprzeczony, bo nie ma "zgorzej" w znaczeniu przysłówkowym, zatem zgodnie z ZDS przeczenie "nieniezgorzej" powinno się znaleźć w SA, jak i pozostałe 8 przeczeń, które scaevus pominął, a które zostały podane 23.08.2005
PS Czy to, że się zalogowałem zmieniło meritum sprawy?

blimunda # 2005-08-26

Przyznaję, "nieniezgorzej" powinno się dodać...

nienie_ # 2005-09-08

Uprzejmie proszę operatorów o ustosunkowanie się do moich wniosków o dodanie przeczeń przysłówków: nieodwołalnie, nieopanowanie, nieosiągalnie, nierozerwalnie, nierozwiązalnie, nierozwiązywalnie, niezaprzeczalnie, niezdatnie, albo poprzez wstawienie tych odmian, albo uzasadnienie, dlaczego tego do tej pory nie zrobiono. Nie śmiem spekulować na temat Waszego dotychczasowego milczenia, mimo, że trzy razy o tym pisałem... Z góry dziękuję za jakikolwiek odzew.

greenpoint # 2005-09-08

pytanie o to możesz kierować bezpośrednio do scaevusa :-)
podjął się to porobić/posprawdzać, może jest w trakcie dociekań, nie wiem...

nienie_ # 2005-09-08

nieodwołalnie, nierozerwalnie, niezaprzeczalnie - ost.akt. meg;
nieopanowanie - ost.akt. misiu;
cztery pozostałe to scaevus...
Zresztą: to Ty i reszta operatorów (z wyjątkiem scaevusa)nie umiecie skorzystać z podpowiedzi, słowników i ZDS-u kurnikowego? Wydaje mi się, że podałem Wam jak na tacy te odmiany. Jeśli nie mam racji co do tych odmian, to proszę o taką informację, a nie o milczenie, które jak wiadomo jest owiec ;-)
PS Jeśli ktoś moje uszczypliwości odebrał nazbyt emocjonalnie negatywnie to przepraszam...

meg # 2005-09-08

wszystkie te slowa musza byc dokladnie posprawdzane...wiec to jeszcze potrwa po prostu troche....cierpliwosci....

greenpoint # 2005-09-08

człowieku, jak wsiąknę w ten słownik to robię w nim po kilka godzin, uwierz mi jest czym się zajmować
więc jeśli w rozmowie ze Sca stwierdził on, że się tym zajmie, to sprawą tę mu zostawiam, a sam robię co innego
co wcale nie oznacza, że dzięki temu mam czas by puścić sobie bąka...
pozdrawiam :-)

~gosc # 2005-09-09

green:
styl - pod psem,
gramatyka - taka sobie,
ortografia - jakby ok,
interpunkcja - pod drugim psem;
ogólnie forma i język wypowiedzi operatora słownika alternatywnego - pod pijaną sforą dziabaków!

nienie_ # 2005-09-09

Dziękuję greenpointowi i meg za objaśnienia. To, czy mnie przekonały nie ma żadnego znaczenia; reszta, jak widać, w palcach scaevusa.

blenders # 2005-09-09

Chłopcy mają co robić, to fakt! Za moich czasów dopisanie odmiany słówka kosztowało kilka (kilkanaście??) sekund. c[:-D

nienie_ # 2005-09-15

Do wciąż aktualnych wniosków (wiszą tu od 22. sierpnia...)o dodanie przeczeń przysłówków: nieodwołalnie, nieopanowanie, nieosiągalnie, nierozerwalnie, nierozwiązalnie, nierozwiązywalnie, niezaprzeczalnie, niezdatnie dołączę jeszcze jeden: "nienieziszczalnie" jako przeczenie "nieziszczalnie", ponieważ nie ma przysłówka "ziszczalnie". Pozdrowienia dla scaevusa...

nienie_ # 2005-09-15

nierozerwalnie przysłów. od nierozerwalny (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=36649);
niezaprzeczalnie przysłów. od niezaprzeczalny (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=37171);
podpunkt ZDS:"prefiks nie- pisany łącznie jest dozwolony:
...z niezaprzeczonymi przysłówkami w stopniu równym utworzonymi od przymiotnika (np.: niedrogo, niejasno),...";
nie ma w SA przysłówków "rozerwalnie" oraz "zaprzeczalnie";
meg 2005-09-08 16:02:03: "wszystkie te slowa musza byc dokladnie posprawdzane...wiec to jeszcze potrwa po prostu troche....cierpliwosci...."

ostatnie aktualizacje tych słów 09.09.2005 dokonane przez meg polegały na dopisaniu "ndm" do objaśnień tych słów (wcześniej tej uwagi przy nich nie było);
Właściwie to nie wiem jak to skomentować...

nienie_ # 2005-09-20

Uprzejmie proszę operatorów o ustosunkowanie się do moich wniosków o dodanie przeczeń przysłówków: nieodwołalnie, nieopanowanie, nieosiągalnie, nierozerwalnie, nierozwiązalnie, nierozwiązywalnie, niezaprzeczalnie, niezdatnie, nienieziszczalnie albo poprzez wstawienie tych odmian, albo uzasadnienie, dlaczego tego do tej pory nie zrobiono. Za 2 dni minie miesiąc od wstawienia tych wniosków (z wyjątkiem ostatniego)na stronę Komentarzy i nie przekonuje mnie argument greenpointa, że "jest się czym zajmować", zwłaszcza, że meg błyskawicznie (w ciągu paru godzin) sprawdziła (chyba), że "nierozerwalnie" i "niezaprzeczalnie" są typu 'ndm', bo inaczej nie wstawiłaby tego objaśnienia. Jest to zresztą działanie niezgodne z ZDS (operatorzy postępują wbrew ustalonym przez siebie zasadom?), co wykazałem w przedostatnim Komentarzu, a zostało całkowicie zignorowane przez wszystkich opów.
PS Czyżby brakowało tych przeczeń w OSPS-ie?

~gosc # 2005-09-20

Nieśmiałe pytanie, od kiedy OSPS jest w zestawie słowników dopuszczalnych i stanowi wyrocznię w sprawie poprawnych form używanych w języku polskim?

nienie_ # 2005-09-22

Uprzejmie proszę operatorów o ustosunkowanie się do moich wniosków o dodanie przeczeń przysłówków: nieodwołalnie, nieopanowanie, nieosiągalnie, nierozerwalnie, nierozwiązalnie, nierozwiązywalnie, niezaprzeczalnie, niezdatnie, nienieziszczalnie albo poprzez wstawienie tych odmian, albo uzasadnienie, dlaczego tego do tej pory nie zrobiono. Dziś mija miesiąc od wstawienia tych wniosków (z wyjątkiem ostatniego) na stronę Komentarzy. Czy ja zadaję jakieś niewygodne zadania do rozwiązania? Scaevus pozostałych bodaj 16 przeczeń innych przysłówków wstawił miesiąc temu w ciągu pół godziny.

maruha_mc # 2005-09-22

Na niewygodne pytania tutaj się nie udziela odpowiedzi... są jedynie Zoilosy od sztuczek cyrkowych... poza tym żaden op nie będzie chciał zejść z piedestału (grzędy?), żeby coś wam tam wyjaśnić, narodzie pracujący!
c[;-D

zoilos # 2005-09-22

Miśku, sentyment nie pozwala mi odpowiedzieć w podobnym tonie. Widzę, że w desperacji "tniesz na oślep". Za kilka lat dorośniesz i, mam nadzieję, odrobinę zmądrzejesz.

scaevus # 2005-09-23

Nienie_,postaram się krótko napisać Ci skąd zwłoka w odpowiedzi. Problem polega na zaklasyfikowaniu przysłówka - czy zaprzeczenie jest tylko gramatyczne, przez dodanie nie-, czy również semantyczne. Przykładowo: niezdatnie. Dopuszczalne słowniki nie notują zdatnie, więc niezdatnie jest niezaprzeczonym przysłowkiem i u nas powinno być również nieniezdatnie. W starszych słownikach jednak (co możesz sprawdzić w goglach),zdatnie występuje i ma przeciwne znaczenie do niezdatnie, czyli niezdatnie nie jest przysłówkiem niezaprzeczonym semantycznie, a właśnie brak takiego zaprzeczenia jest argumentem podstawowym do dopisania nienie-. Być może z innymi, które wymieniasz, nie ma tego problemu, ale na sprawdzenie każdego wyrazu w dziesiątkach słowników potrzeba trochę czasu. Dalej, czy określenie "niezaprzeczony przysłówek", oznacza niezaprzeczony obecnie (czyli brak w dopuszczalnych źródłach), czy niemożność lub bezsensownośc stworzenia semantycznego zaprzeczenia w ogóle. Jak sądzę, takie kryterium leży u podstaw zasady pisowni nie- z przysłówkami. Pozdrawiam:))

koalar # 2005-09-23

Po co przeglądać stare słowniki w goglach, skoro ponoć jest tak, że:
-----
słowo: nienieskoro
meg 2005-04-16 17:07:42
widze, ze dyskusje na temat "nienieskoro" mogą ciągnąć się wieki całe...
powiedzmy sobie jasno: przyjęliśmy taką a nie inną interpretację zasady o dodawaniu 'nie-' do niezaprzeczonych przymiotników/przysłówkow
(za zaprzeczony bedziemy uważać taki, dla którego współczesne słowniki notują wersję niezaprzeczoną)
-----
?

~gosc # 2005-09-23

bo ze starych słowników sypie się kurz i gogle trza założyć, coby oczków nie zaprószyć :P

maruha_mc # 2005-09-23

Myśmy tam nigdy nie znali się na mądrościach Wschodu ani na żadnych innych mądrościach życiowych ... niemniej jednak posiadamy jedną paskudną przypadłość - potrafimy być czujni;)))

~gosc # 2005-09-23

Scavusie, jeśli ZDS jest "biblią" to po co zajmować się historią języka polskiego, dziesiątkami słowników itd? A co ze słownikami starszymi, których google nie notują? Google - wyznacznik czy słowo występuje, występowało w formie zaprzeczonej czy niezaprzeczonej? (ktoś już posłużył się tu argumentem ilości występowań w google camera obskura - o tempora dla języka polskiego!)I jak się to ma do uwagi Meg cytowanej 2 stopnie wyżej? Jakaś niekonsekwencja, bo chyba nie nowa frakcja w SA?

nienie_ # 2005-09-23

Scaevus, nawet nie wiesz jaką rozkosz mi sprawiłeś swoją odpowiedzią ;-) Tylko nie wiem, czy będziesz z tego zadowolony. Nie ukrywam, że dość perwersyjnie upominałem się o te przeczenia... Każdy, kto śledzi od jakiegoś czasu Komentarze doskonale wie, kim jestem, przynajmniej jeśli idzie o inny pseudonim. Otóż: wpadłeś w sidła swoją interpretacją, co koalar natychmiast wyczuł, zatem może się powtórzę: przeczytaj całą dyskusję na temat słowa "nienieskoro" i argumenty, które zarówno operatorzy jak i inni (w tym ekhm niejaki porti) podawali, zarównpo w odniesieniu do znaczeń gramatycznych-semantycznych, jak i istnienia/nieistnienia niezaprzeczonego (czy zaprzeczonego, bez różnicy) słowa w dawnych czy też należących do kanponu ZDS-u słowników. Na jedno tylko zwrócę uwagę: operatorzy uznali, że nieistotne jest to, czy słowo MA SENS przeczenia (semantyka)...

nienie_ # 2005-09-23

Scaevus, i jeszcze jedno: posługując się Twoją argumentacją, natychmiast należy usunąć "nienieskoro" z SA (kłamiam się tu również panu maczu7 i OSPS-owi;-) ), bo "nieskoro" po pierwsze- MA SENS przeczenia, po drugie- znajdowało się NA PEWNO (Doroszewski?) do niedawna w słownikach języka polskiego ;-)

koalar # 2005-09-23

Każdy, kto śledzi od jakiegoś czasu komentarze, doskonale wie, że porti nie raz wypowiada się jako ~gosc, a nawet tworzy jakieś badziewne nicki typu nienie_.

jaskiniar # 2005-09-23

problem jak dla mnie jest zbyt skomplikowany :) - dodam jedynie, że słowo "nieskoro" nadal znajduje się w słownikach kanonu:
WSO PWN 2003, str 483
pozdrawiam

nienie_ # 2005-09-30

Brawo greenpoint za odwagę ;-) Jeszcze tylko 7... Pozdrawiam ;-)