SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ożre

dopuszczalne w grach (i)

ożreć

ożreć się - potocznie: zjeść za dużo; obeżreć się, objeść się, przejeść się


KOMENTARZE

karolsi # 2007-03-16

ożre to jedzienie(zart):)

weronika0002 # 2008-01-13

jest zre to i ozre powinno byc!

koalar # 2008-01-13

Jest "obeżreć" i musi Ci wystarczyć.

~gosc # 2009-01-18

"Ale się ożarł" znaczy nic innego jak: ale się opił, nadużył alkoholu. Natomiast "Ale się obżarł" znaczy: przejadł się, zjadł za dużo. Faktycznie słowa "ożarł" nie ma w zadnym słowniku ale to nie upoważnia nikogo do aroganckich wypowiedzi w stylu "...i to Ci musi wystarczyć". I masz rację gościu powyżej. Ta mądrala potrafi jedynie pyskować ale gdy definytywnie nie ma racji, wtedy milczy jak grób. I nie daj Boże go "dotknąć" bo od razu usunie komentarz. To juz nawet nie jest śmieszne, to jest przykre...

~gosc # 2009-01-18

Zgadza się. Dlaczego sie nie wypowie w sprawie zasad ręcznego dopisywania znaczeń. Od kilku dni czekam i nic, cisza. Patrz: CZŁONA i TZRONA. Może by tu zabrał głos?

meg # 2009-01-18

moze np. dlatego ze pytanie nie bylo podpisane? albo dlatego ze nie bylo zbyt grzecznie zadane? zastanów sie

~gosc # 2009-01-18

Aha to odpowiadacie tylko zalogowanym i podpisanym? Nie wiedziałem Pani (Panie) meg. Henryk mam na imię. A pytanie w sprawie CZŁONA i TRZONA było zadane jak najbardziej grzecznie ale chyba po prostu nie wiedzieliście co odpowiedzieć. Więc ponawiam: Jakie są zasady ręcznego dopisywania odmian wyrazów? Słowo CZŁONA dopisano ręcznie i jest dopuszczone a słowo TRZONA nie. Identyczna konstrukcja wyrazów. Identycznie podane odmiany. Czy jeszcze grzeczniej mam zapytać? Może teraz mi ktoś odpowie pani (panie) meg. Z poważniem Henryk

~gosc # 2009-01-18

P.S. i mnie uczono, że do osób nieznajomych zwraca się Pani, Pan, więc forma: "zastanów się" nie jest najgrzeczniejsza, gdy się nie znamy Pani (Panie) mag... Wymagacie grzeczności? Dajcie przykład.
Henryk

wendkarzyk # 2009-01-18

1. Ciekawe, to stwierdzenie, że "ożreć się" to opić się. Czyli podobnie, objeść się, to pewnie ochlać się.
2. Któryś ze słowników podaje odmianę - człona i trzeba było ją wprowdzić. "Trzona" nikt nie chce wprowadzić do słowników. I tak długo jej tu nie będzie, dopóty jej nie wydrukują.
3. Ręcznie wpisane - wskazuje, że odmiany słowa podstawowego nie da się wygenerować pod żadną z dostępnych flag.

~gosc # 2009-01-18

Dziękuję, zrozumiałem zasadę dopisywania ręcznego.
Henryk