SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Korwin-Mikke

niedopuszczalne w grach (i)

Korwin-Mikke

nazwisko


KOMENTARZE

~gosc # 2008-02-04

Byłbym za odmienianiem oby członów nazwiska.

~gosc # 2008-02-04

tutaj, dzięki bogu, decydują zasady języka, a nie głosowanie audiotele

~gosc # 2009-09-08

Korwin nie jest de iure częscią nazwiska a herbem. Czyli Janusz Korwin-Mikke to tak na prawdę Janusz Mikke herbu Korwin ;) Dlatego jest nieodmienne.

Konserwatywny Liberalizm rlz

~gosc # 2013-05-05

Jak najbardziej popieram pana Mikke, ma on świetne poglądy wolnorynkowe.

przekorny # 2014-05-07

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4373

~gosc # 2014-05-17

On sam powiedział, że dopełniacz to 'Korwin-Mikkego'.

~gosc # 2014-05-17

tutaj, dzięki bogu, decydują zasady języka polskiego, a nie przekonania nosicieli nazwisk.

~gosc # 2014-05-17

A "zasady języka polskiego" tworzą ludzie...i wracamy do punktu wyjścia.

mirnal # 2014-05-17

1. "ma on świetne poglądy wolnorynkowe" - i niech tak pozostanie.
2. Jeśli Korwin to herb, to dlaczego herb jest dodany do danych osobowych? Można zamiast herbu napisać sobie markę auta lub koncernu? Np. Robert Lanos-Wolski?

przekorny # 2014-05-24

Heh, nazwiska dwuczłonowe sprawiają problemy, ale to, ze względu na swą specyficzność, szczególnie. Za młodu zawsze mówiłem "z Korwinem-Mikke" (zresztą wtedy tak chyba wszyscy - a w każdym razie większość - mówili). Jest to w sumie logiczne, gdyż ludzie mają tendencję do skracania, a wtedy opuszczają drugi człon, czyli w tym przypadku - Mikke. Trudno żeby mówili - "widziałem Korwin". W związku z tym, w bardziej oficjalnej formie, przy wymowie/pisowni całego nazwiska zapominamy (pomijam tych co nie wiedzą) o nieodmienianiu herbu. Podobnie jest/było z Wieniawą-Długoszowskim, zazwyczaj spotkamy się z taką formą, jaką ja teraz napisałem. Tyle że tutaj "całość" jest bardziej oczywista. Nazwisko Mikke może się wydawać nieodmienne, dlatego, jak już pisałem, chyba - jak do tej pory - najczęściej stosowaną formą jest - "z Januszem Korwinem Mikke". Najlepiej ostatnio udała się Justyna Pohanke, przypuszczam, że to swoista zachowawczość nakazała jej powiedzieć - "z Janusz Korwin-Mikke". =] Mógłbym być wyrozumiały i uznać to za przejęzyczenie, gdyby nie to, że dzień/dwa (może trzy) zastosowała podobną "odmianę" przy nazwisku Saryusz-Wolski, choć tym razem było trochę lepiej, ponieważ odmieniła poprawnie imię. =)
Notabene z wyżej wymienionym nazwiskiem mam drobny problem. Na chłopski rozum powinno ono odmieniać się całe. 'Saryusz' nie jest herbem ani zawołaniem, a przydomkiem (od Floriana Szarego Jelitczyka), a jako taki (podobnie jak pseudonim czy nawet ksywka internetowa*) podlega odmienie, ale w takich sprawach chłopski rozum czasami zawodzi. =)

* Z pseudami na forach jest problem. Raz że często bywają niepolskie (przez to raczej ich nie odmieniamy), dwa - dziwaczne (polskie, ale np. "całozdaniowe), a trzy - to niektórzy boją się odmieniać jakiekolwiek nicki, ze strachu, że - ogólnie mówiąc - zrobią fopę (naprawdę, Mirnalu zrewidowałem swój pogląd w tym względzie i będę używał tego słówka, choć nie będzie ono stuprocemntowym synonimem faux pas, o czym już pisałem w stosownym wątku), przekręcając - wg nich - takowy. I wiem, co mówię, nawet tutaj moją, całkiem polską ksywkę, niektórzy boją się odmieniać. =)

~gosc # 2014-06-01

Doszły mnie informacje, że Pan Janusz w młodości nazywał się Janusz Mikke, a dopiero w starszym wieku pojawił się mu drugi człon nazwiska "Korwin". Na wikipedii było napisane, że wydał książkę również pod nazwiskiem Mikke, bez tego Korwin. Czy ktoś posiada o tym rzetelną wiedzę w jakich okolicznościach nastąpiło dodanie drugiego członu nazwiska ? Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

~gosc # 2014-06-26

Podobno dlatego, że ktoś z jego rodziny, najprawdopodobniej stryj również nazywał się Janusz Mikke (i chyba także pisał i wydawał). Dlatego dodał herb rodowy do nazwiska aby się odróżniać.

~gosc # 2015-01-07

nie stryj, tylko starszy brat i nie Janusz, a Jerzy. :)

~gosc # 2015-01-21

Mikke to nazwisko. Korwin to herb szlachecki.

~gosc # 2015-05-14

Z Mikkego taki "Korwin" jak z Nikodema Dyzmy szlachcic kurlandzki. Facet ukradł herb i uczynił wręcz z niego swoje logo. Dziwię się, że żaden z prawdziwych Korwinów nie oskarżył jeszcze faceta o podszywanie się pod ten herb i robienie mu antyreklamy i że to w ogóle tolerują.
Korwinem jest np. Karolina Piotrowska, był Gosiewski, Jan Kochanowski czy z domu Orzeszkowa...
W absolutnie żadnym herbarzu nie ma nazwiska Mikke h. Korwin. A wywody genealogiczne Mikkego na temat rzekomego "nadania" tego herbu jego pradziadowi, hahaha... są tak groteskowe jak jego wywody na temat posiadanego majątku... No hochsztapler po prostu

~gosc # 2015-05-15

Ciekawe, ze tak Pan sie obnosi jakims tam herbem, a jak JKM mowi o przywroceniu monarchii, to uwaza sie go za wariata!

~gosc # 2015-05-27

Z niczym się nie obnoszę, po prostu znam się na heraldyce, a przy okazji oświecę ludzi :-) W jakimś programie p. Miodek też sugerował, że Mikke, h. Korwin, co jest bzdurą totalną. Po prostu uzurpatora nazywam uzurpatorem i tyle, kiedyś w Polsce takie podszywanie się pod szlachectwo i herb było wielką zbrodnią. Tak więc przyjacielu nie JKM, tylko J.M., a to że jest pajacem i cynikiem podobnie jak Palikot to jest to oczywiste.

~gosc # 2015-05-27

Jesteś zwolennikiem PiS-u?

Komentarze wyłączone.