SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

czarnoksiężnik

dopuszczalne w grach (i)

czarnoksiężnik

człowiek zajmujący się magią, czarami; czarodziej; mag


KOMENTARZE

~gosc # 2011-06-29

Czarnoksiężnik jest jakby przeciwieństwem do zwykłego czarodzieja, maga itp., ponieważ on zajmuje się tak zwaną czarną magią. Często w tłumaczeniach książek fantasy na język polski zauważam ten błąd, bo niedoświadczeni tłumacze chyba nie zdają sobie sprawy, że czarnoksiężnik jest zawsze zły, używa czarnej, zakazanej magii. W języku angielskim o ile wiem nie występuje słowo odpowiadające polskiemu "czarnoskiężnikowi", a jedynie "wizard" co powinno być tłumaczone jako mag, ostatecznie czarodziej. Na przykład "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursuli le Guin ma w polskim tłumaczeniu niewłaściwy tytuł, bo opowiada o "dobrych czarnoksiężnikach" czyli po prostu magach lub czarodziejach. Powinniście tutaj dodać na tej stronie, że czarnoksiężnik para się mrocznymi czarami.

~gosc # 2012-01-01

Po angielsku czarnoksiężnika, czyli tego parającego się magią destrukcji, czarną, czy jak to nazwać można nazwać "sorcerer".
Natomiast "mage", "wizard" mają bardziej neutralne znaczenia.
Częściej uznawani są za dobrych, ale mogą i być neutralni.

~gosc # 2012-10-09

Myślałem ze angielskim odpowiednikiem słowa Czarnoksięznik jest Warlock ;)

kaosjunx # 2013-08-10

W angielskim słowo czarnoksiężnik najczęściej występuje jako warlock bądź sorcerer, choć sorcerer odnosi się bardziej do czarownika co jest porównywalne ze słowem sorceress - czarownica. I rzeczywiście osoba ta para się czarną magią zgłębiając najmroczniejsze tajniki wiedzy, często za pomocą sił nieczystych. Ale nie zawsze jest zła - przykładem może być np. Mistrz Twardowski lub choćby Prospero. Pozdrawiam ;)

~gosc # 2014-01-30

Wygląda na to że czarnoksiężnik oznacza magika który zajmuje się czarną magią ale z tego nie wynika ze musi być zły i że zajmuję się magią tylko czarną.

nowyanonim # 2014-02-13

Dobry czarnoksiężnik Finn z "Rusłany i Ludmiły" :)

nowyanonim # 2014-02-13

Czarnoksiężnicy zajmują się czarną magią ale też nekromancją. Czarnoksięstwo dzieli się na: czary (witch-craft) i nekromancję (necromancy), których skutki powodują: zmiany materialne (czary) i pozyskiwanie wiedzy (nekromancja) przez czarnoksiężnika. Rzeczywiście nie wszyscy czarnoksiężnicy są źli... o ile poprzestają na zdobywaniu jedynie wiedzy. Źli czarnoksiężnicy są ci, których zżera żądza posiadania czegokolwiek prócz wiedzy. Pozdrawiam kaosjunx.